Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Systemy fotowoltaiczne z pełną optymalizacją

Systemy fotowoltaiczne z pełną optymalizacją

W tym artykule zawrzemy informacje na temat systemów fotowoltaicznych z pełną optymalizacją. Zajmiemy się m.in.: krzywą mocy, maksymalnym punktem pracy modułu, niedopasowaniem między modułami fotowoltaicznymi. Na koniec wszystkie zebrane w nim informacje podsumujemy.

author box img

Piotr Motyka

Zaktualizowano: 17 grudnia 2020 17.12.2020 Czas lektury: 2min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 25244 Sprzedawców Fotowoltaiki blisko Ciebie

Fotowoltaika – sposoby realizacji w zastosowaniach domowych

Systemy fotowoltaiczne w zastosowaniach domowych są realizowane na 3 sposoby:

  • Instalacja tradycyjna oparta o centralny falownik - jest to rozwiązanie najprostsze i z reguły najtańsze, jednak niosące za sobą wady w postaci braku optymalnej pracy instalacji, brak monitorowania pracy modułów, konieczność stosowanie dodatkowych wyłączników DC ograniczających wysokie napięcie z modułów.
  • Instalacja oparta o mikroinwertery – jest to rozwiązanie balansujące pomiędzy instalacją tradycyjną a tą z pełną optymalizacją. W tego typu rozwiązaniu dysponujemy jednym falownikiem na 1-4 modułów, co daje nam ograniczone możliwości optymalizacji i monitoringu. Wadą tego systemu jest to, iż koszty znacznie rosną wraz z większymi instalacjami, gdzie trzeba więcej mikrofalowników.
  • Instalacja z pełną optymalizacją – to rozwiązanie w zależności od producenta posiada albo uproszczony falownik centralny oraz uproszczony optymalizator z możliwością optymalizacji i monitoringu pracy i każdego modułu, albo tradycyjny falownik, wraz z optymalizatorem. Zalety tego rozwiązania to lepsza skalowalność, optymalne wykorzystanie dachu, bezpieczeństwo oraz gwarancja dochodząca u niektórych producentów do 25 lat.
Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 244 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Krzywa mocy / maksymalny punkt pracy modułu PV

Każdy moduł ma indywidualną krzywą mocy i zapewnia maksymalną moc instalacji fotowoltaicznej przy określonym prądzie i napięciu, tym właśnie zajmuje się optymalizator (lub optymizer) – umieszczony z tyłu każdego modułu, zapewnia maksymalną moc, dobierając indywidualnie prąd i napięcie każdego modułu (ang. MPPT - Maximum Power Point Tracking).

Moduły o różnych krzywych mocy = niedopasowanie modułów.

W tradycyjnej instalacji fotowoltaicznej najsłabszy moduł zmniejsza wydajność wszystkich modułów, w systemie z optymalizacją każdy moduł wytwarza maksymalną energię, a najsłabszy moduł nie wpływa na wydajność całego systemu fotowoltaicznego.

Niedopasowanie przyczyną straty mocy fotowoltaiki

Każdy rodzaj niedopasowania między modułami fotowoltaicznymi powoduje straty mocy. Optymalizatory mocy eliminują te straty, aby zmaksymalizować produkcję energii.

Niedopasowanie może wynikać z wielu czynników, nie tylko z zacienienia, ale również z:

Wydajność modułu obniża się o 20% w ciągu 20 lat, jednak każdy moduł będzie starzał się w różnym tempie. Dzięki optymalizacji każdy moduł fotowoltaiczny wytwarza maksymalną energię bez wpływu na wydajność innych modułów.

Systemy fotowoltaiczne – podsumowanie

Uproszczona i rozproszona konstrukcja łączy zalety systemu tradycyjnego oraz systemu opartego o mikroinwertery. Ma zwiększoną odporność na awariezdolność zaawansowanego monitorowania oraz zwiększone bezpieczeństwo. System z pełną optymalizacją to mniejsze rachunki za energię elektrycznąmniejsze ryzyko popełnienia błędu przy montażu niosące w skutkach awarie i uszkodzenia w późniejszym czasie, a tym samym spokojniejszy sen inwestora.

Dodano: 29 lutego 2020 Zaktualizowano: 17 grudnia 2020

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco